Česká strana sociálně demokratická

OVV Praha 5

čtvrtek, 16 duben 2015 11:57

Za Stanislavem Grossem

Napsal(a) 

V noci na čtvrtek 16. dubna zemřel v Praze po dlouhé těžké nemoci Stanislav Gross, nesporná výrazná tvář českého a československého sociálně demokratického hnutí. Byla a je to smrt předčasná a pro jeho rodinu tragická.


Stanislav Gross se narodil 30. října 1969 v Praze. Byl příslušníkem mladé generace 17. listopadu a poměrně záhy se stal její čelnou jednoznačně levicově profilovanou osobností. Politický talent, schopnost naslouchat lidem a vnímat jejich nesnáze a těžké životní okamžiky i organizační schopnosti, které projevoval, ho poměrně rychle stavěly na významná místa a čelné funkce československého a českého sociálně demokratického hnutí.


Členem ČSSD se stal v květnu 1990 a již v září byl v obnovované straně členem jejího předsednictva. Stál u počátků mládežnické organizace sociálně demokratického hnutí; v letech 1991-1994 byl jejím předsedou a první dobu tohoto svého funkčního působení byl současně předsedou Rady mládeže Čech, Moravy a Slezska. V parlamentních volbách r. 1992 se stal poslancem nejprve České národní rady a po zániku československé federace od 1. ledna poslancem poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Tuto funkci vykonával po 11 let a vždy patřil k předním osobnostem poslaneckého klubu nejstarší české politické strany.


Bylo pozoruhodné, že v rušných letech rodící se české demokracie si absolvent dopravní průmyslovky našel čas pro scelení svého vzdělání studiem na právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kterou absolvoval r. 1999. Současně si plně uvědomoval význam odborného zázemí strany. Specializoval se tu na bezpečnostní problematiku, která souvisela s předmětem jeho vysokoškolského studia a byl čelnou, výraznou osobností odborné bezpečnostní komise strany.


V tehdy malém poslaneckém klubu jeho schopnost sdružovat a integrovat kolem společných cílů vynesla Grosse v druhé polovině prvního volebního období české poslanecké sněmovny do čela poslaneckého klubu. V druhé polovině devadesátých let se stal čelnou, i mediálně působivou a nepřehlédnutelnou osobností České strany sociálně demokratické. Když se r. 1998 ujala funkcí první polistopadová vláda Miloše Zemana, bylo otázkou času, kdy se zařadí mezi její členy.


Bylo to v době, kdy ve vedení strany došlo k značným osobním proměnám, které uvodila Zemanova předem ohlášená rezignace na funkci předsedy strany na 30. sjezdu strany r. 2001. Stanislav Gross byl velkou většinou hlasů po boku nového předsedy Vladimíra Špidly zvolen statutárním místopředsedou strany; to už také rok působil ve funkci ministra vnitra České republiky a současně byl vůdčí osobností odborného zázemí strany, kterému věnoval velkou pozornost a přikládal nezastupitelný význam. Aktivně se podílel na tvorbě alternativních redakcí dlouhodobého programu strany z let 2003-2005.


Vládní krize, která vypukla po nezdaru ČSSD v prvních evropských volbách r. 2004, vedla k vystupňování Grossova angažování v čele strany a koaliční vlády. Bolestné okolnosti, které souvisely s tímto nesnadným vývojem, ovlivnily průběh 32. sjezdu v r. 2005, na němž byl Gross zvolen předsedou strany a posléze k jeho rezignaci na funkci předsedy strany 24. září 2005 (o několik měsíců dříve 25. 4. 2005 podal demisi s celou vládou). Domnělé i skutečné souvislosti a fakta, která souvisela s jeho demisemi, ho dovedla k přerušení členství ve straně, které zasvětil svůj život, 3. května 2011.


Pocity zmaru a bezmoci, které provázejí nečekaný a bolestný konec Grossova předčasně uzavřeného života, prostupují všechny, kteří ho znali a vážili si ho pro jeho lidské i odborné kvality. Kolísání a nejistoty, které provázejí každý lidský život, jsou zapomenuty ve chvíli zvěčnění.


Čest jeho památce!

 

Autor nekrologu: Jiří Malínský

Číst 36979 krát Naposledy změněno čtvrtek, 16 duben 2015 12:00

Nejnovější od Super User

Informace z Prahy 5

facebook logo

Kalendář termínů

December 2019
po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Blogy

Login K2